Autoklawy posiadające certyfikat CE zgodny z dyrektywą medyczną 93/42/eec, to interesujące nas sterylizatory parowe nazywane potocznie autoklawami medycznymi, przeznaczone do sterylizacji narzędzi w gabinetach medycznych. Zasadniczo rozróżniamy trzy klasy tych urządzeń, zgodnych z klasyfikacją cykli sterylizacyjnych opisanych w normie europejskiej EN 13060:

schemat autoklawu medycznego- autoklawy klasy N (najniższa klasa), przeznaczone są do sterylizacji narzędzi nieopakowanych, odznaczających się budową litą. Urządzenia tej klasy nie posiadają pompy próżniowej, toteż cały proces sterylizacji narzędzi w autoklawie odbywa się wyłącznie w wysokiej temperaturze i stosownym ciśnieniu. Do czasu ujednolicenia przepisów sanitarno epidemiologicznych, autoklawy klasy N znajdowały zastosowanie głównie w salonach kosmetycznych, sterylizując na bieżące potrzeby wszelkiego rodzaju cążki, czy nożyczki. Obowiązek przechowywania narzędzi w sterylnych barierach (torebki do sterylizacji narzędzi), oraz rozpowszechniająca się moda na wyciąganie narzędzi z opakowania przy pacjencie, doprowadziły autoklawy klasy N na margines sterylizatorni w której pełnić mogą co najwyżej funkcje pomocnicze.

- autoklawy klasy S to urządzenia stanowiące pomost pomiędzy klasą N i klasą B. Obiegowa opinia mówi, że to klasa B w której można sterylizować każdy rodzaj wsadu. Nic bardziej mylnego. Klasa S powstała w zamyśle normy 13060 jako specjalny rodzaj autoklawu, przeznaczony do sterylizacji konkretnego, wskazanego przez producenta wsadu. Dzisiejsze autoklawy klasy B posiadają rozbudowane programatory, dzięki czemu możliwe stało się ich wykorzystanie np. do sterylizacji płynu. Jeszcze 5 lat temu nie do pomyślenia było jednak by w autoklawie klasy B, który wyposażony był w pompę próżniową, sterylizować tego typu wsad. Powód był dziecinnie prosty - groziło to wyparowaniem sterylizowanego płynu. Producenci rozpoczęli więc wypełniać specyficzne potrzeby rynku właśnie za pomocą klasy S. W dzisiejszych czasach autoklawy klasy S to nic innego jak rozbudowane o np. funkcję suszenia autoklawy klasy N. Warto o tym pamiętać, bowiem autoklawy tej klasy nie nadają się do sterylizacji wszystkich rodzajów wsadu, tak jak to jest w przypadku autoklawów klasy B.

autoklaw klasy b firmy Tinget GmbH- autoklawy klasy B to w zasadzie najwyższa półka sterylizacji narzędzi medycznych. Bez obaw wysterylizujemy w nich zarówno wsady typu A, jak i wsady typu B opakowane w pakiety foliowe. Tylko ta grupa autoklawów posiada pompę próżniową, która skutecznie wyciąga powietrze z wnętrza komory sterylizacyjnej autoklawu. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu urządzenia tej klasy należą dziś do najchętniej kupowanych sterylizatorów parowych w Europie. Zmieniające się z roku na rok przepisy nie pozostawiają już złudzenia, przed którą klasą autoklawów rysuje się przyszłość. Czy to w gabinecie medycznym, stomatologicznym, czy laryngologicznym, jak również w salonie kosmetycznym czy SPA, autoklawy klasy B bez przeszkód przejdą każdą kontrolę sanepidu, jak i staną się ważnym argumentem obrony na wypadek oskarżenia ze strony pacjenta o celowe zarażenie chorobą zakaźną.

Jak widać autoklawy medyczne choć reprezentowane przez trzy klasy, tak naprawdę oscylują wokół jednej - klasy B. I tylko tą klasę możemy polecić z czystym sumieniem do każdego rodzaju gabinetu, bez kombinowania o sposobach obchodzenia przepisów.